Na miejscu skweru stał browar założony w latach 70. XIX w. przez Georga Thomsa. W okresie II Rzeczypospolitej za sprawą nowego właściciela Józefa Chronowskiego (który przyjechał do Polski ze Stanów Zjednoczonych, aby polonizować miejscowy przemysł) Browar Pomorski zasłynął nie tylko w Toruniu i na Pomorzu. W tym czasie każda polska produkcja, nawet piwa, uznawana była za czyn patriotyczny. Specjalnością Browaru Pomorskiego były marki: Śmietanka Pomorska, Karamel Pomorski oraz Koźlak.

Po rozpoczęciu okupacji hitlerowskiej Chronowski wrócił do Stanów Zjednoczonych, a w browarze pracowali m.in. jeńcy z pobliskiego obozu w Glinkach, był tu także szpital dla żołnierzy i prowizoryczny schron przeciwlotniczy (1944/1945).

Browar wraz z przyrynkową częścią Podgórza został całkowicie zniszczony w wyniku wybuchu trotylu w styczniu 1945 r. Niemcy zamierzali wysadzić parowozownię i wagonownię stacji Toruń Kluczyki, lecz dwa wagony z trotylem w nieustalonych okolicznościach wybuchły tuż obok browaru. Zginęło 31 osób, zniszczonych zostało 240 budynków. Pamięci ofiar poświęcono tablicę pamiątkową (2011 r.) – jest to jedyny pomnik wystawiony na Podgórzu w okresie powojennym.